top of page

Korábbi hírek

Nőtörténeti speciális kurzussorozat

A Nőtörténeti Kutatóközpont négy kurzusból álló sorozatot indít a 2017. tavaszi félévben.

Az első kurzus: Németh György: Női szerepek a görög-római világban (OT-TÖR-405).

Az előadássorozat („Speciális szakterületi ismeretek, 1-4.”) várható következő kurzusai:

Nők a középkori Európában és Magyarországon (2017 ősz)

Nők a kora újkori Európában és Magyarországon (2018 tavasz)

Nők a modern korban Európában és Magyarországon (2018 ősz)

Az egyes kurzusokat önállóan (külön) is el lehet végezni.

History of Women Philosophers

Paderborni Egyetem Filozófia Tanszékének munkacsoportja

2015 novemberében az alakuló Nőtörténeti Kutatóközpont vendége volt Andreas Blank a Paderborni Egyetem Filozófia Tanszékéről, aki beszámolt arról is, hogy tanszékükön két munkacsoport dolgozik: History of Women Philosophers és EcoTechGender (utóbbi témája a politikai gazdaságtan, a technológia és a társadalmi nemek filozófiai összefüggései). Andreas Blank az előbbi, 7 fős csoport tagja, és pl. Mary Astell és Lucrezia Marinella munkásságával foglalkozik.

A csoport célja egy önálló History of Women Philosophers MA indítása, amely az ókortól a 20. századig tárgyalná a témát. Jelenlegi órakínálatuk már lefedi az egész időszakot. Céljuk továbbá egy szöveggyűjtemény összeállítása.

Megalakult az MTA Nőtörténeti Munkabizottsága

2016. június 13-án megtartotta alakuló ülését a Magyar Tudományos Akadémia Nőtörténeti Munkabizottsága. A bizottság elnöke Fábri Anna, társelnöke Sipos Balázs, titkára Balogh Judit lett.

 

Könyvbemutató: Kismama sárga csillaggal

Az ELTE BTK Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék és az ELTE BTK Nőtörténeti Kutatóközpont rendezésében 2016. április 18-án került sor a Kismama sárga csillaggal. Egy fiatalasszony naplója a német megszállástól 1945 júliusáig című könyv bemutatójára. A kötetet szerkesztette, a szöveget gondozta, a bevezetőt és az utószót írta Huhák Heléna, Szécsényi András és Szívós Erika (Budapest, Jaffa Kiadó, 2015). A kötetet bemutatta Kövér György egyetemi tanár, ELTE BTK Gazdaság-és Társadalomtörténeti Tanszék és Szita Szabolcs egyetemi tanár, a Holokauszt Emlékközpont igazgatója.

bottom of page